Jubileusz XXX-lecia Szkoły Polskiej w Karlsruhe

21 kwietnia 2024 r. nasza szkoła obchodziła Jubileusz 30-lecia swojego istnienia.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godzinie 11:00 Mszą Świętą w kościele Św. Franciszka w Karlsruhe, którą odprawił ks. Wiesław Soja – proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Karlsruhe, wraz z ks. Kazimierzem Kosickim – proboszczem PMK w Karlsruhe w latach 1990-2010 oraz
ks. Bartłomiejem Ilków – proboszczem PMK w Karlsruhe w latach 2010-2015. Liturgię słowa, pod okiem pani Lilli Szyry-Huber, przygotowali uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, natomiast o oprawę muzyczną podczas mszy zadbał zespół MTA z Rastatt.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy przeszli do pięknie udekorowanej sali, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości jubileuszowe.
Dyrektor szkoły, pani Beata Wasiak, oraz przewodnicząca stowarzyszenia, pani Małgorzata Jaworski, serdecznie przywitały wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zaprosiły do obejrzenia prezentacji „Trzydzieści lat minęło jak jeden rok…”. Piosenka autorstwa pani Violetty Kalety-Szegidewicz pt. „Ballada o polskiej szkole” w wykonaniu najstarszych uczniów, rozpoczęła przygotowaną przez panią Iwonę Ternkę prezentację multimedialną, odzwierciedlającą działalność szkoły na przełomie 30 lat. Ożywiającym akcentem części artystycznej były wiersze i piosenki zaprezentowane przez naszych uczniów.

Na koniec ks. Kazimierz Kosicki i pani Ewa Binar-Nesterak, założyciele Szkoły Polskiej w Karlsruhe, pokroili jubileuszowy tort.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na świętowanie. Rada Rodziców przygotowała dla najmłodszych uczestników naszego spotkania wiele
ciekawych atrakcji, a dorośli, przy tradycyjnych potrawach polskiej kuchni, kawie, herbacie i cieście, mieli czas na rozmowy i wspomnienia.

Tak minął nam ten dzień, a jak mówią słowa „Ballady o polskiej szkole”:
Tak minęło – rok za rokiem –
Już trzydzieści długich lat.
I niech dalej polskie dzieci
Mowę ojców niosą w świat.
Niechaj wszyscy o tym wiedzą,
Że dopóki trwa ten świat
Polski język nie zaginie!
Więc żyj, szkoło, nam sto lat!